Most chce, aby deti z národnostných škôl lepšie hovorili po slovensky

21.02.2012 Bratislava

Bratislava 21. februára (TASR) - Strana Most-Híd chce prepracovať metodiku výučby slovenčiny v školách s vyučovacím jazykom maďarským. Podľa tej súčasnej sa totiž deti vraj nevedia dobre naučiť hovoriť po slovensky. Bratislavská krajská predsedníčka Alžbeta Ožvaldová zdôraznila, že nemá zmysel, aby sa deti \"bifľovali ťažkého Hviezdoslava\", ale aby vedeli v slovenčine komunikovať.

\"Podľa našich zistení máme skúsenosť, že ak v škole napríklad s vyučovacím jazykom maďarským sa učí dieťa slovenčinu aj cudzí jazyk, napríklad angličtinu, za 5 - 6 rokov vie lepšie komunikovať v cudzom jazyku ako v slovenskom. A to je pre nás neprípustné,\" vyhlásila na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Ožvaldová.

Podľa nej treba prepracovať učebné plány a zameriavať sa najmä na komunikáciu. Ožvaldová zdôraznila, že žiak sa nesmie bifľovať, ale musí sa naučiť komunikovať. \"Je dôležité, aby žiaci z národnostných škôl, keď vyjdú zo škôl, ovládali komunikáciu v slovenskom jazyku,\" povedala s tým, že je to potrebné aj preto, aby si vedeli nájsť prácu. Most-Híd zároveň považuje za svoju prioritu zabezpečiť výchovu a vzdelávanie pre deti v materinskom jazyku, a to až po vysoké školy. Chce tiež otvoriť trh s učebnicami.

\"Nemôže byť pre jeden predmet platná len jedna učebnica. Špecifické predmety, ktoré pre nás sú iné ako pre školy s vyučovacím jazykom slovenským, sú vyučovanie v materinskom jazyku, slovenského jazyka, dejepisu, zemepisu, vlastivedy,\" zdôraznila Ožvaldová. Strana má podľa nej pripravené paragrafové znenie, ktorým by zmenila školský zákon.

Bugárovci chcú tiež zmenu v oblasti stredných škôl. \"Je dôležité, aby na stredných školách boli vychovávaní odborníci,\" povedala Ožvaldová, podľa ktorej sa to dá len cez napojenie na požiadavky trhu práce. Podobnú požiadavku majú na vysoké školstvo. \"Je pre nás dôležité, aby sme nevychovávali ďalších nezamestnaných,\" uviedla. Pripomenula, že veľa vysokoškolských absolventov je bez práce, keďže na trhu nie sú ponuky pre ich profesiu. \"Je neprijateľné, aby sme ročne vychovávali 300 politológov, ktorí sú potom nezamestnaní,\" zdôraznila Ožvaldová.

Zmeny sú podľa Mosta-Híd potrebné aj vo financovaní škôl a školských zariadení. Pokiaľ ide o Štátnu školskú inšpekciu, strana odmieta jej zaradenie pod krajské školské úrady. Podľa bugárovcov by tak totiž stratila apolitickosť a s tým strana nesúhlasí. Most-Híd tiež zdôrazňuje potrebu vzdelávania učiteľov a odmieta, aby o tom, ktorý učiteľ sa pôjde vzdelávať, rozhodoval jeden človek - riaditeľ.

Strana ďalej považuje za dôležité zvýšiť platy učiteľov a nepedagogických zamestnancov. Peniaze sa vraj dajú nájsť v štátnej správe. \"Ak ministerstvá vedia rozdeľovať odmeny na konci roka, tak sa treba pozrieť na to, kto vychováva našu mládež, a treba s tým urobiť poriadok,\" vyhlásila Ožvaldová.
 

Vyberte región